جاوا

جاوا

cgr-manegmet18-800x293-1-copy

در دنياي كنوني مشاهده مي‏كنيم زبان جاوا به خاطر دارا بودن ويژگيهايي محبوب شده است. به همين دليل لزوم يادگيري اين زبان و آشنايي با نحوة برنامه‏ نويسي ‏اش يكي از كارهاي مهم است.

جاوا چيست

 جاوا يك زبان برنامه‏ نويسي شي‏گراي توسعه داده شده توسط شركت سان ميكروسيستم (Sun Microsystem) است. كه كاربردهايي هم در اينترنت دارد. برنامه‏نوسي آبجكت اورينتد (OOP) است كه توانايي آن را دارد كه از لحاظ نرم‏افزاري آن را توسعه دهيم. در OOP يك برنامه كامپيوتر با فكر باز و درست مطرح بود كه باشد يك گروه از اشيا كه با يكديگر ارتباط دارند شكل (روش) ديگري براي بهتر شناختن جاوا اين است كه جاوا مي‏تواند استفاده بشود براي درست كردن برنامه‏هايي كه اجرا مي‏شوند از صفحه‏هاي وب اين برنامه‏ها ناميده مي‏شوند Applets.

ويژگيهاي زبان برنامه ‏نويسي جاوا

1-جاوا يك محبوب بين‏ المللي است

 2-جاوا كوچك و ساده است

 3-جاوا شي‏گرا است.

 4-جاوا ايمن است

 5-جاوا يك زبان Multithreaded است

 6-جاوا يك زبان قابل تفسير است

 7-وجود Platformهاي مستقل (لايه‏هاي مستقل)

 8-جاوا هم كامپايلر دارد و هم اينترپرتر

 9-جاوا مثل يك زبان سيستمهاي جاسازي شده است.

برنامه‌های جاوا و اپلت‌ها

قابلیت خاصی در جاوا وجود دارد بنام اپلت. اپلتها امکانات فراوانی برای نوشتن برنامه‌های تحت وب در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهند که دیگر زبانهای برنامه نویسی فاقد آن هستند.البته وجود ماشین مجازی جاوا برای اجرای اپلت لازم است.

 جاوا برای نوشتن انواع برنامه‌های کاربردی مناسب است. با جاوا می‌توان انواع برنامه‌های زیر را نوش

         برنامه‌های تحت وب

         برنامه‌نویسی سیستم‌های کوچک مانند موبایل، پاکت پی‌سی و ..

         برنامه‌های کاربردی بزرگ (Enterprise)

          برنامه‌های رومیزی (Desktop)

          و غیره.

از خاصیت‌های جاوا در برنامه‌های بزرگتر نسبت به زبانهایی مثل سی‌شارپ، می‌توان موارد زیر را نام برد

1- سیستم عامل: هر چقدر زبانهای .net قوی باشند تنها بر روی پلت فرم ویندوز اجرا می‌شوند و برخی ویندوز را سیستم عامل غیر قابل اعتمادی در برنامه نویسی Enterprise می دانند.[نیاز به ذکر منبع] ولی جاوا از این نظر انتخابی خوب است. (هنوز پروژه mono به نتایج پایانی خود نرسیده)

  2-قابلیت حمل: جاوا بر روی پلتفرم‌های گوناگونی قابل اجرا است، از ATM و ماشین رختشویی گرفته تا سرورهای سولاریس با قابلیت پشتیبانی از 1024 cpu برای پردازش.

 3- جاوا بیشتر از یک زبان است: جاوا فقط یک زبان نیست و انجمن‌هایی متشکل از بزرگان صنایع و برنامه‌نویسان زیادی مشغول به توسعه و ایجاد استانداردهای جدید و به روز هستند.

تکنولوژی‌های اصلی جاوا در حال حاضر

برنامه‌نویسی برای سیستم‌های رومیزی (J2SE) که از نسخه‌ی ۵ به بعد، به Java SE تغییر نام داده است.

برنامه‌نویسی سمت سرور (J2EE) که از نسخه‌ی ۱.۵ به بعد، به JAVA EE 5 تغییر نام داده است.

برنامه‌نویسی برای سیستم‌های موبایل و رایانه‌های کوچک (J2ME) که آخرین نسخه‌ی آن به Java Platform,Micro Edition تغییر نام داده است.

توزیع‌های جاوا

در حال حاضر چهار توزیع کننده عمده جاوا وجود دارند:

  سان میکروسیستمز: توزیع کننده اصلی جاوا و مبدع آن می باشد. در اکثر موارد هنگامی که گفته می‌شود جاوا منظور توزیع سان می باشد. تاکنون 7 توزیع از این شرکت ارائه شده اند. جاوا 1.0 – 1.1 – که به جاوا 1 مشهورند. جاوا 1.2 – 1.3. 1.4 و 1.5 که به جاوا 2 مشهورند اخیرا نیز توزیع 1.6 از جاوا با کدرمز ماستانگ به صورت آزمایشی منتشر شده است. قابل ذکر است توزیع‌های جاوا بر روی اکثر سیستم عامل‌ها مانند ویندوز، یونیکس و سولاریس، لینوکس و موارد مشابه عرضه شده است.

GNU Java یا gcj کمپایلر کدباز جاوا می باشد. این توزیع از سوی موسسه نرم افزارهای آزاد منتشر شده و فعلا تنها در سیستم عامل‌های لینوکس قابل استفاده است. این کمپایلر توانایی ایجاد کد اجرایی (در مقابل بایت کد توزیع سان) را داراست.

 مایکروسافت J# این در حقیقت یک توزیع جاوا نیست. بلکه زبانی مشابه می باشد که توسط مایکروسافت و در چارچوب .net ارائه شده است. انتظار اینکه در سیستم عاملی غیر از ویندوز هم اجرا شود را نداشته باشید.

AspectJ این نیز یک زبان مجزا نیست. بلکه یک برنامه الحاقی می باشد که امکان برنامه نویسی Aspect Oriented را به جاوا می افزاید. این برنامه توسط بنیاد برنامه نویسی جلوه گرا و به صورت کد باز ارائه شده است.

نتيجه اي كه مي توان گرفت اين است كه جاوااسكريپت يكي از بهترين زبانهاي برنامه نويسي در دنياي وب است .چون به نرم افزار خاصي احتياج ندارد .وهمچنين دستورات آن به حروف كوچك وبزرگ حساس نيستند ومي توان به كمك آن اجزايي از صفحة وب را همچون رنگ،پس زمينه و رنگ Link را تغيير داد.

پاسخ دهید